MHD v Bohnicích aneb co nápad to perla

Vím, že o podobném tématu jsem psal v minulém příspěvku, který jsem ale napsal téměř před dvěma měsíci. Ne, že by problém, který rozeberu, byl nějaký nový nebo by se o něm mluvilo více než před zmíněnými dvěma měsíci, ale poslední dobou radnice MČ Praha 8 ukazuje, že to myslí asi vážně. A o čem že je to řeč? O lanovce, která by měla propojit Podbabu, zoologickou zahradu a Bohnice.

Na úvod musím přiznat, že lanovka je v jakémkoli prostředí velice atraktivní dopravní prostředek. V kolumbijském Medellínu již fungují 4 trasy lanovek a v tomto kopcovitém městě tvoří dokonale návaznou dopravu na metro či vlak. Stejně tak má svůj smysl i lanovka mezi Podbabou a Bohnicemi, dokonce by měla i větší přepravní kapacitu než plánované tramvaje. Je to ale opravdu ideální spojení?

ROPID si nechal za půldruhého milionu vypracovat studii, jejímž výsledkem je odhadovaná miliarda na vybudování lanovky a pět čar v mapě, z toho jedna dost mimo mísu. Jednoduše shrnu svá hodnocení jednotlivých návrhů, které mohu zařadit do 3 kategorií: stupidní, méně stupidní a schůdné. A začneme rovnou tím nejstupidnějším – fialovým spojením Bohnic a Holešovic. Nejen že to vůbec neřeší dopravu mezi „šestkou“ a Bohnicemi, ale lanovka končí „kdesi“, tedy přesněji u železniční zastávky Praha – Holešovice. Je to fajn, ale daleko důležitější je napojení na tramvaj nebo metro, jejichž nejbližší zastávka je Nádraží Holešovice, která je asi 350 metrů od lanovky.

K méně stupidním návrhům patří zelená, modrá a žlutá trasa. Zelená proto, že pokud chceme stanici lanovky u severního vchodu do ZOO, znamená to, že v zoologické zahradě bude vybudováno několik nosných sloupů. U modré varianty se počítá s variantou tří lan, což by umožnilo vybudování výrazně menšího počtu sloupů, v ZOO by tak měl být jen jeden, ale vůbec se nepočítá se stanicí u zoologické, což je pro Prahu 6 (a myslím si, že i pro Bohnice) důležitý bod. Žlutý návrh sice vede okolo ZOO, má u ní i zastávku, ale do méně stupidních jsem ho zařadil díky nesmyslnému zubu směrem k Suchdolu, kde v současnosti jezdí dost autobusů a lanovka by takto nijak nepomohla, nehledě na plánovanou tramvaj.

Z toho vyplývá, že jako schůdnou variantu považuji červenou. Nejjednodušším stylem spojuje 3 body – Podbabu, ZOO a Bohnice. Minimálně zasáhne do prostoru zoologické zahrady a lesem doputuje až do Bohnice k poliklinice. Ale i tak – tramvaj bude daleko lepší, ale o důvodech proč se rozepíšu zase někdy jindy.

Jsem 20ti letý student/pracující 😉 , který se už od mala zajímá od hromadnou dopravu a věcí s ní související. Po tom, co jsem se dostal k počítačům, k mým zálibám přibyl i internet, především tvorba webových stránek. Obě tyto záliby jsem často spojoval do jedné a také jsem do toho často řadil i hraní her. Po roce 2010 jsem začal odhalovat i tajemství sociálních sítí a tak jsem také narazil na youtube, kam jsem na konci roku 2012 začal sdílet moje (v té době) rakovinná videa. Všechny své koníčky stále „pěstuji“ a zdokonaluji. Samozřejmě nejsem jen asociál sedící u klávesnice a monitoru. Mám rád turistiku, kterou čas od času spojuji s geocachingem nebo rád filozofuji u půllitru dobrého piva. Hrával jsem tenis a florbal a závodně jsem běhal za Sokol v Hradci Králové.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *