70 let trolejbusů v Hradci Králové

18. května 2019 slavil Královéhradecký dopravní podnik 70. výročí provozu trolejbusů. Ty poprvé do ulic vyjely 2. května 1949 a v poslední době zažil výrazné oživení. Ne vždy tomu tak bylo. V 60. letech se dokonce tratě rušily, ale ropná krize je v letech 70. vrátila zpátky do ulic.

No ale nyní k samotné „oslavě“ nebo jak to nazvat. Celá akce se konala na Terminálu hromadné dopravy, což je fajn místo, protože je to lehce dostupné i přespolním. Již tradičně se návštěvníci mohli podívat do dispečerské koule zavěšené v jedné z hal terminálu.

V prostorách haly byla k vidění výstava fotografií
„70 let s trolejbusy“ , která tam zůstane až do neděle 2.6. Venku pak měl svůj stánek BESIP s trenažérem nárazu, Technické služby města Hradce Králové, Městská policie.

Na odstavné ploše u terminálu pak staticky byly vystaveny nejmodernější vozy DPmHK, tedy SOR NS12 electric, parciální Škoda 30Tr a Iveco Urbanway.

Největší zájem byl ale o jízdy historických autobusů a trolejbusů, které jezdily na speciální lince 70 mezi THD a novou smyčkou Pod Strání. Velkou zásluhu na zajištění zajímavých exponátů má Pardubický dopravní podnik a Pardubický spolek historie železniční dopravy. Ti pod hradecké troleje vypustili Škodu 8Tr9, Škodu 9TrHT26, Škodu 14Tr08/6, Škoda-Sanos 200Tr a autobus Škoda 706 RTO MTZ. Z Nymburka pak přijeli autobusy Škoda 706 RO a Škoda 706 RTO LUX. Tuto flotilu doplnil i DPmHK jedním svým historickým autobusem, a to Karosou B732.1654.

Galeire

Autor

Anlex

🚋 Řidič tramvaje v Praze. 🚄 Dopravní nadšenec. 🎥 Moderátor/střihač a další v Metrobusu. 🏙ˇMilovník budovatelských strategií. #CitiesSkylines.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..