Jak si udělat hezké mapy projetých tratí vlakem

Asi každý nadšenec do dopravy si někdy vedl nějakou evidenci toho, kudy jel, kam se všude podíval a čím se tam vlastně dostal. Velice oblíbené je v tomto si dělat mapku a to především co se železnice týká.

Řekl bych, že nejrozšířenější metoda, jak si někdo projeté tratě zaznamenává, je prosté zvýraznění či zbarvení nějaké traťové železniční mapy ČR. Samozřejmě jich existuje více druhů, ale co tak ve svém okolí sleduji, nejpoužívanější je mapa (či po aktualizacích její styl), která se používala v knižních jízdních řádech někdy před rokem 2007.

Mapa projetých tratí Rafa – jeden z příkladů, jak celkem jednoduše vést mapku. Stačí mu k tomu pouze program Malování.

Celkem pěkná databáze železničních map je k nalezení na adrese http://www.ioda.cz/?m=mapy. Pro účely toho, čím se zabývá tento článek, se nejvíce hodí mapy v sekci „Mapa železniční sítě ke knižnímu jízdnímu řádu„.

Pro mě osobně to ale nebyla nebyla cesta, kterou jsem se chtěl vydat. Kromě projetých tratí jsem spíš chtěl mít v mapě zanesenou mojí každou cestu vlakem, což by asi stejně zvládla klasická tabulka, ale grafické znázornění v mapě je také důležité.

V době, kdy jsem si chtěl takovou evidenci vést, jsem si hodně hrál v My Maps od Google. Tam si člověk může vytvořit mapu opravdu na cokoli, kterou si naplní, čím bude chtít. Já jsem si tak poctivě ručně klikal všechny moje trasy vlakem a naklikat jen rychlík Praha – Hradec Králové byl opravdu opruz.

Proto jsem rád, že jsem začal zkoušet i exportovat a importovat různá data. Díky tomu jsem přišel i na to, jak do Google Map dostat krásnou trasu vlaku přesně po kolejích a tento opravdu jednoduchý postup vám nyní popíšu.

Jako první s na webu mapy.cz zvolíme plánování trasy, kam do výchozího a cílového místa vložíme vlakové stanice, mezi kterými jsme vlakem jeli. Po zadání těchto bodů se nám již začne plánovat trasa, avšak pravděpodobně autem. V horním seznamu si tedy vybereme plánování pomocí hromadné dopravy, která by nám měla nabídnout i onu trasu, kterou jsme jeli.

Pro ukázku jsem zvolil trasu expresem z Prahy do Českých Budějovic

Pokud se nám podaří najít potřebnou trasu (nutno podotknout, že v malém procentu případů vykreslují mapy.cz trasy vlaků chybně), v pravé liště se podíváme dolů, kde najdeme věci jako „Uložit“, „Sdílet“ a „Exportovat“. To poslední nás zajímá a po kliknutí se zobrazí tabulka, v jakém formátu chceme trasu vyexportovat. Já osobně volím formát .gpx.

Nyní se už ale přesuneme do My Maps, kde v nové vrstvě najdeme odkaz „Import“. V následujícím okně celkem intuitivně nahrajeme soubor, který máme stažený. Po nahrání by tedy mapa měla vypadat nějak takto:

Trasa po nahráni do Google My Maps.

Následně z importovaných dat smažeme začátek a konec trasy, pokud si je tam samozřejmě nechcete nechat. Po zvolení položky „Trasa 1“ si samozřejmě můžeme hrát i se samotnou trasou. Já osobně si do popisu trasy vkládám vzdálenost, dopravce, datum, číslo vlaku a lokomotivu či motorový vůz, který daný spoj vedl. Samotnou barvu čáry si nastavuji podle dopravce. Ale to už je na každém, jak si mapu upraví.

Mapa pak může po nějaké době vypadat následovně.

Pokud máte jakékoli dotazy, či nápad, jak článek ještě rozšířit, určitě mi napište. Buď na e-mail anlexcz@gmail.com nebo třeba na Twitteru nebo klidně i Instagramu.

Autor

Anlex

🚋 Řidič tramvaje v Praze. 🚄 Dopravní nadšenec. 🎥 Moderátor/střihač a další v Metrobusu. 🏙ˇMilovník budovatelských strategií. #CitiesSkylines.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..