MHD v Bohnicích aneb co nápad to perla

Vím, že o podobném tématu jsem psal v minulém příspěvku, který jsem ale napsal téměř před dvěma měsíci. Ne, že by problém, který rozeberu, byl nějaký nový nebo by se o něm mluvilo více než před zmíněnými dvěma měsíci, ale poslední dobou radnice MČ Praha 8 ukazuje, že to myslí asi vážně. A o čem že je to řeč? O lanovce, která by měla propojit Podbabu, zoologickou zahradu a Bohnice.

Na úvod musím přiznat, že lanovka je v jakémkoli prostředí velice atraktivní dopravní prostředek. V kolumbijském Medellínu již fungují 4 trasy lanovek a v tomto kopcovitém městě tvoří dokonale návaznou dopravu na metro či vlak. Stejně tak má svůj smysl i lanovka mezi Podbabou a Bohnicemi, dokonce by měla i větší přepravní kapacitu než plánované tramvaje. Je to ale opravdu ideální spojení?

ROPID si nechal za půldruhého milionu vypracovat studii, jejímž výsledkem je odhadovaná miliarda na vybudování lanovky a pět čar v mapě, z toho jedna dost mimo mísu. Jednoduše shrnu svá hodnocení jednotlivých návrhů, které mohu zařadit do 3 kategorií: stupidní, méně stupidní a schůdné. A začneme rovnou tím nejstupidnějším – fialovým spojením Bohnic a Holešovic. Nejen že to vůbec neřeší dopravu mezi „šestkou“ a Bohnicemi, ale lanovka končí „kdesi“, tedy přesněji u železniční zastávky Praha – Holešovice. Je to fajn, ale daleko důležitější je napojení na tramvaj nebo metro, jejichž nejbližší zastávka je Nádraží Holešovice, která je asi 350 metrů od lanovky.

K méně stupidním návrhům patří zelená, modrá a žlutá trasa. Zelená proto, že pokud chceme stanici lanovky u severního vchodu do ZOO, znamená to, že v zoologické zahradě bude vybudováno několik nosných sloupů. U modré varianty se počítá s variantou tří lan, což by umožnilo vybudování výrazně menšího počtu sloupů, v ZOO by tak měl být jen jeden, ale vůbec se nepočítá se stanicí u zoologické, což je pro Prahu 6 (a myslím si, že i pro Bohnice) důležitý bod. Žlutý návrh sice vede okolo ZOO, má u ní i zastávku, ale do méně stupidních jsem ho zařadil díky nesmyslnému zubu směrem k Suchdolu, kde v současnosti jezdí dost autobusů a lanovka by takto nijak nepomohla, nehledě na plánovanou tramvaj.

Z toho vyplývá, že jako schůdnou variantu považuji červenou. Nejjednodušším stylem spojuje 3 body – Podbabu, ZOO a Bohnice. Minimálně zasáhne do prostoru zoologické zahrady a lesem doputuje až do Bohnice k poliklinice. Ale i tak – tramvaj bude daleko lepší, ale o důvodech proč se rozepíšu zase někdy jindy.

Autor

Anlex

🚋 Řidič tramvaje v Praze. 🚄 Dopravní nadšenec. 🎥 Moderátor/střihač a další v Metrobusu. 🏙ˇMilovník budovatelských strategií. #CitiesSkylines.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..