Přijeď na Hládkov, ale vystup na Parku Maxe van der Stoela

Od 16. května došlo k přejmenování zastávky Hládkov na Park Maxe van der Stoela. Změna vypadá hrozně, nicméně rozumím místopisné komisi, že pojmenovat zastávku je lepší podle něčeho konkrétního přímo u ní, než podle ulice vzdálené asi 150 metrů a zastávku v té ulici místo Myslbekova nazývat Hládkov.

AKORÁT ŽE VŮBEC!

Hlavní argument je, že název zastávky neslouží primárně místním a tedy prostoru znalým osobám. V tom se úplně přít nebudu, protože jakž takž se to dá nějak podivně obhájit, nicméně tato konkrétní změna nedává v tomto ohledu moc smysl.

Hládkov je nyní zažitý název pro tu oblast. Ne jen tu jednu konkrétní ulici, ale že bydlí na Hládkově říkají i lidé bydlící v okolních ulicích. Tak to bude prezentováno zcela jistě i oněm návštěvníkům. Ti si nyní do vyhledávače zadají spojení na Hládkov. Co se stane?

Nyní běžné vyhledávače jako je třeba IDOS či Seznam jízdní řády mají trochu zmatek. Nejpoužívanější IDOS zastávku Hládkov vůbec nezná, což je zvláštní, protože jednosměrně ve směru do centra existuje a jezdí tam retrolinka 23. Seznam jízdní řády nyní znají Hládkovy hned dva. Původní, tedy „ten pravý“ a zároveň za Hládkov vydávají Pohořelec, který opět zase neznají. Ale to je něco zvláštního, co nechápu, jak se mohlo stát. Ještě se můžu podívat na CG Transit. Ten nezná Hládkov, nezná Myslbekovu, ale zná Park a Pohořelec.

Celá tato změna znamená, že člověka, kterého směrujeme na Hládkov, musíme instruovat, že musí jen na nějakou zastávku Park Maxe něco. Zbytečná komplikace v orientaci. Pro místní ne, mají prostě zastávku, ale pro návštěvníky to není nejideálnější způsob pojmenování zastávky. Daleko více lidí se bude snažit dostat na Hládkov než k parku.

Nemůžu se zbavit dojmu, že i přes snahu nějak optimalizovat názvy zastávek se zde udělala nějaká chyba. Ano, lidi si zvyknou. Na vše se dá zvyknout, ale proč vlastně?

Autor

Anlex

🚋 Řidič tramvaje v Praze. 🚄 Dopravní nadšenec. 🎥 Moderátor/střihač a další v Metrobusu. 🏙ˇMilovník budovatelských strategií. #CitiesSkylines.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..