Bombastická nová hymna od Miloše Boka

Jelikož se mi seznam nápadů o čem psát rychle plní, musím začít využívat každou vhodnou chvíli k tomu, abych si mohl něco z toho seznamu odškrtnout. A protože právě teď toho času není opravdu moc, odmažu si něco, co (minimálně teď) vypadá, že bude na napsání poměrně rychlé.

Poslední březnový týden ČOV (Český Olympijský Výbor) vyslal do světa novou verzi naší státní hymny. Důvody, proč se ji rozhodli spolu se skladatelem Milošem Bokem upravit, jsou spíše úsměvné a je z nich vidět, že je inicioval právně nějaký sportovní výbor, což lze i chápat, protože sportoviště jsou místem, kde hymna poměrně často zní.

Hlavní argument, který alespoň v prvních dnech „sportovci“ (s nápadem na novou hymnu nepřišli samotní sportovci a ani s ní údajně nesouhlasí) uváděli byl, že při přebírání medailí, trofejí či dalších ocenění, kdy stojí na stupních vítězů, si ten moment patřičně nevychutnají, protože naše hymna je krátká. Často uváděli, že 45 sekund, ale po mém googlení jsem došel k závěru, že hymna alespoň těch 60 sekund má. ČOV to chtěl natáhnout na údajně běžných 80 sekund tím, že celá skladba je výrazně pomalejší a ještě si hrají s myšlenkou přidání druhé sloky. Tu si ostatně doporučuji najít, je krásná, ale v porovnání s první slokou už je na můj vkus až příliš sebevědomá, nikoli přirozeně, ale nuceně.

Další dva argumenty dám hezky k sobě, protože jeden z druhého trochu vyplývá. Hudba hymny má znít mohutně nebo, jak častokrát zmiňoval především pan Bok, mocensky. Nevím co má v hlavě pan Bok, ale české země až na pár výjimek nebyly příliš mocensky založené. Ten druhý vyplývající argument je, že ta mohutnost nové hymny má sportovce motivovat. Dokud jsem ještě závodně sportoval, tak hymna opravdu nebyla to, co mě nabudilo.

Bohužel jsem měl i možnost si několikrát tu novou verzi poslechnout. To prostě není naše hymna. Krása a originalita naší hymny je v tom, že to není nic na objednávku nebo hudba vytvořena pod tlakem. Byla to „obyčejná“ písnička, která se svojí krásou a především upřímnou jednoduchostí stala hymnou. A to je to na co musíme pamatovat – naše hymna je nádherná písnička a ne ukázka moci.

Závěrem přidávám přehrávač s pořadem Radiofórum z Českého Rozhlasu Plus na téma hymny.

Autor

Anlex

🚋 Řidič tramvaje v Praze. 🚄 Dopravní nadšenec. 🎥 Moderátor/střihač a další v Metrobusu. 🏙ˇMilovník budovatelských strategií. #CitiesSkylines.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..