Vrácení platů řidičů do stavu z roku 2016?

Andrej Babiš přišel tento týden s vyjádřením, že by chtěl zrušit „Sobotkovu“ minimální mzdu řidičů autobusů a vrátit ji do stavu z počátku roku 2017. Obecně proti tomuto kroku nic nemám, sám bych byl ještě tvrdší a zrušil bych minimální mzdu úplně, ale Babiška s tím přichází ve chvíli, kdy pražská MHD jezdí v prázdninovém režimu, aby ušetřila hodiny ježdění řidičů na zbytek roku a Arriva City není schopná vypravovat autobusy na všechny jim přidělené spoje.

To je prosím ten člověk, který nám stále tvrdí „Áno, bude lepšie“. Ne nebude. Tento krok ničemu nepomůže, protože dopravní podniky samy o sobě nebudou zbytečně zvedat výplaty řidičům, protože budou muset buď zdražit jízdné, nebo požadovat víc peněz od města/kraje/státu. Samozřejmě se najde spoustu lidí, kteří ač Babiše nemusí, tak v tomto souhlasí, protože stát přece nemá co kecat do mezd.

Toto je ale něco jiného. Zatímco u takových prodavaček, řemeslníků a podobných stát určuje minimální mzdu způsobem, že on na ni nepřispěje ani korunu, u řidičů linkových autobusů je to jiné. Zde se stát, kraj či město chová více jako investor a proto taky má plné právo kecat do toho, kolik zaměstnanci budou brát. Na to, aby se zvýšila mzda téměř o 33% za rok 2017 investoval stát o mnoho milionů navíc kvůli tomu, aby motivoval nové lidi k tomu, aby řídili autobusy. Průměrná nástupní mzda řidiče je u pražského dopravního podniku kolem 35 000 korun a kousek za Prahou, v Kladně, je to 33 000 korun.

Takže až se někam nebudete moct dostat. protože autobus pojede jednou za dvě hodiny nebo vůbec, tak k tomu dal impuls oligarcha, podvodník, demagog, a nějakou záhadou i inženýr, Andrej Babiš.

Aktualizace 5.1.2018: Babiš opět změnil názor o 180 stupňů a to dokonce v rekordním čas cca 18ti hodin. Takže žádné snížení minimální mzdy řidičů se (snad) konat nebude.

Autor

Anlex

🚋 Řidič tramvaje v Praze. 🚄 Dopravní nadšenec. 🎥 Moderátor/střihač a další v Metrobusu. 🏙ˇMilovník budovatelských strategií. #CitiesSkylines.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..